0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Védekezzünk a levéltetvek ellen!

A levéltetű nemcsak a leggyakoribb, hanem az egyik legkellemetlenebb kártevő, ami a szobai és kerti növényeket is megtámadhatja. Nagyon sokféle levéltetűvel találkozunk, a legismertebb a zöld és a fekete, a leandereken gyakran sárgák jelennek meg. (X)

A levéltetvek szinte minden dísz- és haszonnövényt megtámadhatnak, elsősorban a zsenge, fiatal hajtásokat, rügyeket, a levél fonákját lepik el, szívogatják a növényi nedveket, emiatt deformálódnak a levelek és a hajtások.
A levéltetvek vírusokat is hordozhatnak, ezáltal további betegségeket okoznak. Az általuk kiválasztott ragacsos anyagon, a mézharmaton pedig megtelepszik a fekete penészgomba, a korompenész. A mézharmat egyéb rovarokat is vonz, egyes levéltetűfajok rendszerint hangyákkal együtt jelennek meg. A hangyák a mézharmatból táplálkoznak, ezért gondozzák a levéltetű-kolóniát, segítik terjedésüket. Meleg, száraz időben gyorsan szaporodnak a levéltetvek, a tavaszi időszak kedvező körülményeket teremt számukra.
Nagyon fontos, hogy mielőbb felfedezzük a kártételt, és korán megkezdjük a védekezést.Helyezzünk ki sárga ragacsos színcsapdákat, így biztosan időben észrevesszük a támadást.Ha lehet, vágjuk le az erősen fertőzött hajtásvégeket. Segít, ha erős vízsugárral lemossuk a növényt, a szárnytalan levéltetvek nem tudnak a növényre újra felkapaszkodni.A lakókörnyezetben különösen nehéz a védekezés a nagyobb levéltetű-kolóniák ellen, nemszívesen használunk mérgező vegyi szereket. A rendszeresen használt hatóanyagra a levéltetvek könnyen rezisztenssé válnak, és a sokszor használt szer már nem hat többé. A Vitaflóra Növénytisztító permet nagyon jó megoldás, hatását mérgező vegyszerek nélkül fejti ki, a permet által bevont tetvek mechanikai hatás miatt elpusztulnak, nem alakulhat ki rezisztencia.
A megtámadott növényt lemosásszerűen kell megpermetezni. Ne feledjük, hogy a levéltetvek a levelek fonákján élnek, ezért a leveleket alulról is permetezzük! Erősen legyengült növényen, elnyurgult hajtásokon célszerű kezelési próbát végezni, ezeken a helyeken a szer perzselést okozhat. A permet a kártevők elpusztítása mellett segíti a növény gyógyulását. A levélsérüléseket, a szívogatások nyomát bevonja, egyúttal a mézharmatot lemossa, tisztítja a növényt.
A legjobb, ha sikerül megelőznünk a levéltetvek kártételét, az erős, egészséges növényeken ritkábban telepednek meg a levéltetvek. Párásítsunk a száraz levegőjű szobában, az alacsony páratartalom kedvező a levéltetveknek. Tartsuk növényeinket igényeiknek megfelelő körülmények között, tápláljuk rendszeresen, de ne adagoljuk túl a tápanyagokat. A nem megfelelő tápanyagarány, pl. az általános tápoldatokban magasabb nitrogén-mennyiség hozzájárul, hogy a növényt könnyebben támadják meg a szívogató rovarok. Használjuk mindig a növényhez való Vitaflóra tápoldatot, tartsuk be az adagolási útmutató tanácsait. (X)

www.vitaflora.hu

Forrás: