0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 27.

Nyár végi teendők a virágoskertben

Augusztus végén, szeptemberben egyéb munkáink mellett ne feledkezzünk el dísznövényeinkről sem. Igyekezzünk mindig időben védekezni a kórokozók és a kártevők ellen, hogy növényeink szépek, egészségesek maradjanak.

A rózsa védelme

A dilokarponos levélfoltosság (fabreás betegség, ”csillagpenész”) kórokozója késő őszig folyamatosan fertőzi a rózsát. A beteg levelek sárgulnak, lehullnak, a tövek teljesen felkopaszodnak. Ezért a védekezést még folytatni kell, a lehullott leveleket pedig el kell égetni.
A rózsarozsda nyár végén, ősz elején járványszerűen lép fel. A spórák a levelek fonákján képződő spóratelepekből szétszóródva fertőznek. A kórokozó szaporító képletei a lehullott leveleken telelnek, ezért azokat meg kell semmisíteni, a fertőzött hajtásokkal együtt. A növényeket 7-10 naponként permetezzük rozsda elleni gombaölő szerrel.
A rózsalisztharmat egész évben fertőz, de meleg, párás időjárás esetén nyár végén, ősszel alakulnak ki járványok. Ilyenkor 7-10 naponként permetezzünk ellene, és a permetléhez adjunk nedvesítő szert is. Ügyeljünk arra, hogy 25 oC-os léghőmérséklet felett az elemi kén perzsel, olyankor válasszunk más hatóanyagú szert.
A levéldarazsak több faja is károsít a rózsán. Kisebb területen érdemes öszszegyűjteni és megsemmisíteni a lárvákat (álhernyók). Nagyobb területen és erős fertőzés esetén permetezzünk, ha szükséges, ismételten, mert a különböző fajok nem egyszerre rajzanak.
A rózsakabóca második nemzedékének kártétele is késő őszig elhúzódik. A nőstény a hajtás bőrszövete alá helyezi a tojásait, amelyek áttelelnek. A védekezés célja ennek megelőzése és a kora tavaszi kártétel megakadályozása.
A nagy rózsa-levéltetű is javában folytatja kártételét ebben az időszakban (képünkön). Szívogatásával csúfítja és legyengíti a növényeket, így a hajtások nem érnek be, fagyra érzékennyé válnak. Ezért még feltétlenül érdemes ellenük védekezni.

A kardvirág védelme

A kardvirág (gladiólusz) legveszedelmesebb kártevője a gladiólusztripsz, amely általában július végére, augusztusra szaporodik fel nagy mértékben (képen). Nálunk szabadföldön nem tud áttelelni, viszont a hagymagumó pikkelylevelei közé behúzódva és a tároló helyre bejutva (ha ott a hőmérséklet eléri a +15 oC-ot) tovább károsít és folytatja szaporodását is. Ezért javasolható hogy felszedés előtt permetezéssel csökkentsük minimálisra az egyedszámát.
Tárolás előtt a raktározó helyiséget takarítsuk ki és fertőtlenítsük. Felszedéskor alaposan válogassuk át a hagymagumókat, a fertőzötteket semmisítsük meg. Amennyiben megoldható, ügyeljünk arra, hogy a tároló helyiség hőmérséklete ne emelkedjen +12 oC fölé.

A virágágyi dísznövények védelme

A bagolylepkék második-harmadik nemzedéke bármelyik növényt károsíthatja. Növényvizsgálattal figyeljük a kis hernyók kelését, gyűjtsük össze és semmisítsük meg azokat. Nagyobb területen a fiatal lárvák ellen védekezzünk. A folyamatos kelés miatt a kezeléseket meg kell ismételni.
Az amerikai fehér szövőlepke második nemzedékének hernyói is ebben az időszakban jelennek meg. Rendkívül sok tápnövényű faj. Amíg a kis hernyók együtt vannak a hernyófészekben, könnyen védekezhetünk azok eltávolításával és azonnali megsemmisítésével. Az idősebb lárvák szétmásznak, akkor már csak többszöri permetezéssel és kisebb hatékonysággal védekezhetünk ellenük. Számos segítőtársunk is akad a gyérítésükben. A tojásokat egy parányi fémfürkész darázs parazitálja. Fátyolkák, katicabogarak, hangyák, fülbemászók fogyasztják a tojásokat és a hernyókat. A madarak közül legaktívabb a házi és a mezei veréb, de segít a szén- és kékcinege, az aranymálinkó és a feketerigó is. A szétmászó hernyókat az ásóbékák és a varangyok fogyasztják.

Védekezésre javasolt készítmények listája a lapban olvasható!
 

Forrás: