0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 16.

A buxus falánk kártevője

A puszpáng, más néven a buxus (buxus sempervirens) közismert és közkedvelt, sokoldalúan hasznosítható örökzöld díszcserje. Sajnos, az utóbbi években egy új kártevő veszélyezteti állományait A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis), más néven puszpáng-ilonca első példányait hazánkban Sopronban fogták először, 2011-ben. Azóta az ország több részén elterjedt. Kelet-Ázsiából hurcolták be Európába, valószínűleg fertőzött növényekkel.

Nálunk eddig csak a buxust támadta meg, származási helyén a kecskerágón és a magyalon is károsít.
A lepke szárnya fehér, szélén barnás vagy fekete szegéllyel. Nyitott szárnyainak fesztávolsága 40 mm körüli. Nehéz észrevenni, mert nappal a szomszédos növények leveleinek fonákján pihen. Csak éjjel aktív, de akkor gyorsan repül. Párosodás után sárgászöld színű tojásait a puszpáng leveleinek fonákjára csomókban rakja le. A lárvák kelése előtt néhány nappal a tojásokban fekete pontok, a kis hernyók fejtokja jelenik meg.
A kikelő lárvák 6-7 fejlődési fokozaton mennek át. Kifejlődve elérik a 4-5 cm-es hosszúságot is. Színük világos-vagy sárgászöld, hátukon fehér és fekete hosszanti sáv húzódik végig, köztük fekete pontsorral. Fejtokjuk fekete. Zöld színük miatt kezdetben nehezen vehetők észre, mivel szorosan a levelek fonákjára tapadnak, a bokor sűrű belsejében szaporodnak föl (képen).
A fiatal hernyók „csak” hámozgatják az alsó bőrszövetet, amelynek következtében a foltok áttetszővé válnak és a levelek sárgulnak. Később a hernyók fehér szövedékszállal összeszövik a leveleket, hajtásokat és abban a „zsákban” tartózkodnak, ahonnan az egész levelet – a szélétől kiindulva – elfogyasztják. Lerágják a zöld hajtásokat, sőt azok kérgét is, amelynek következtében az ágak is elhalnak. Sötét színű ürülékük részben a bokor alatt gyűlik össze, részben fennakad a szövedékben. A kifejlett lárvák az általuk szőtt fehér gubóban bábozódnak. A bábállapot 7-10 napig tart.
Az eddigi megfigyelések szerint hazánkban 3 nemzedéke van, és az utolsó nemzedék fiatal lárvái telelnek. Az első tavaszi súlyos kártétel megelőzése céljából ezeket a lárvákat kell megsemmisítenünk. Ezért már most rendszeresen vizsgáljuk át a buxusainkat és ha megjelennek a kis hernyók, pusztítsuk el azokat. Ha 3, jól időzített permetezéssel vissza tudjuk szorítani a kártevőt, nem kell megválni kedvenc növényünktől. Hatékonynak bizonyult készítmények a Decis Mega, a Steward 30 DF (mindkettő II. forgalmi kategóriás), a Mospilan 20 SG, a Runner 2 F, a Dipel DF, a Dimilin 25 WP. Ne feledjünk el nedvesítő szert (pl. Silwet Star) adni a permetléhez, ellenkező esetben a szercseppek leperegnek a levelekről. Fontos, hogy a permetszert nagy nyomással a bokor belsejébe is bejuttassuk.
 

Forrás: