0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

A bogyósok károsítói

A köszméte és a ribiszke lombhullását követően a legfontosabb növényvédelmi feladat a mikoszferellás és a drepanopezizás levélfoltossággal, valamint az európai lisztharmattal fertőzött levelek összegyűjtése és megsemmisítése.

Mivel a ribiszkerozsda kórokozója uredo- és teleutospórákkal szintén a lehullott levelekben telel át, a beteg levelek összegyűjtésével egyúttal ellene is védekezhetünk hatékonyan.
Az amerikai lisztharmat kórokozója a köszméte- és a ribiszkebokrokat támadja meg. A fertőzési források a beteg vesszők, ahol a kórokozó azok felületén, kleisztotéciumokkal telel át. A tünetek főleg a hajtáson és a vesszőn (1. kép), valamint a bogyón (2. kép) jelentkeznek. A hajtás végén először fehér lisztes, majd sötétbarna nemezes micéliumbevonat alakul ki. A fertőzéseket a permetezésen kívül mechanikai védekezéssel is visszaszoríthatjuk, amely során a beteg, barna micélium szövedékkel borított vesszőket az egészséges részig visszavágjuk.


Az üvegszárnyú ribiszkelepke (3. kép) ellen most a kártevő hernyóival fertőzött vesszők eltávolításával és megsemmisítésével védekezhetünk.
Amennyiben a bokrok a kaliforniai pajzstetűvel is fertőzöttek, a beteg növényi részeket tőből vágjuk ki és szintén égessük el.
A tenyészidőszak végén a bokrok alatti talaj fellazításával számos kártevő, pl. feketeribiszke-levélszúnyog, köszmétearaszoló, levéldarazsak áttelelő alakjait gyéríthetjük.
 

 

 

 

Forrás: