0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Torz termések okai és megelőzésük

A tárolási petrezselyem gyökerén gyakrabban, a sárgarépán és a pasztinákon ritkábban tapasztalhatók fejlődési rendellenességek, termésdeformációk. A torz termés piacon friss áruként nem kelendő, de a feldolgozás, tartósítás előtti tisztítás során is sok gondot okoz.

A termés elágazását (1. kép) alapvetően három tényező váltja ki: a talaj fonálféreg-fertőzöttsége, a rossz szerkezetű talaj és a szárazság. Ez utóbbi az idén kevésbé volt jellemző oka a gyenge minőségnek. Sajnos a fonálféreg-fertőzés egyre gyakoribb jelenség, ami vetésforgóval, átgondolt növényváltással mérsékelhető. A sekélyen művelt, tömörödött, rossz szerkezetű talaj azonban általános jelenség. Alapos, megfelelő mélységű őszi talajforgatással azonban megelőzhető az ebből adódó kár. Arra kell gondolni, hogy a termés mélységéig lazítani kell a talajt. Márpedig a tárolási fajták terméshosszúsága eléri, sőt meghaladja a 30-35 cm-t, amit optimális forgatási mélységnek tartunk. Vagy mélyebb művelést kell végezni, vagy az egyre szélesebb körben alkalmazott bakhátas termesztésre kell áttérni.
Hasonlóan a rossz talajművelésre vezethető vissza a szegletes répa jelensége, amit kötött, nem kellően művelt, betömörödött talajok okoznak. Ilyen esetben a termés keresztmetszete nem kör, hanem szabálytalan ellipszis vagy szegletes forma.
A termésrepedés (2. kép) az idén már augusztusban, a középhosszú tenyészidejű fajták esetében is megfigyelhető volt. Az egyenetlen öntözés vagy egyszerre lehulló nagy mennyiségű csapadék okozza.
Az összecsavarodott, „spirál répa” a rosszul megválasztott tenyészterületre, illetve a kelés után felületesen végzett egyelésre vezethető vissza, amely során sűrű maradt az állomány. (3. kép)
A szívrothadás jelenség főleg a sárgarépa, zeller, petrezselyem esetében – a reteknél ritkábban – figyelhető meg. Barnás üregesedés alakul ki a termés közepében, amit a bór mikroelem-hiánya okoz. (4. kép) Nagy és tartós szárazság esetén is fellép, ha a növény nem tudja a száraz talajból felvenni a bórt. Az idén ott, ahol előfordult, minden bizonnyal a talaj magas mésztartalma okozta, amely akadályozza bór növénybe jutását. Az ilyen eset figyelmeztetés legyen azoknak, akiknél előfordult, hogy a következő évben megelőző permetezéssel bórtartalmú lombtrágyát (pl. bórax, bórsav, stb.) használjanak legalább 2-3 alkalommal.

Forrás: