0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Többgenerációs kertek

„A legszebb konyhakertek” – Magyarország legszebb konyhakertjei verseny idei kiemelt témája a „többgenerációs kert”. Nagyon fontos, hogy az idős emberek mellett a gyerekek, unokák is részt vegyenek a kertek művelésében, akik átörökítik az összegyűlt tudást, általuk tovább élhetnek a hagyományok. Kovács Szilvia programigazgatóval a Zala megyei Gutorföldére, három többgenerációs kertbe látogattunk.

A gutorföldi kertek az elsők között csatlakoztak a versenyhez. Fercsák Lászlóné Szaknyéri Karola remek szervezőkészséggel fogja össze és ösztönzi konyhakertészkedésre a helybélieket. Unokái bevonásával műveli tekintélyes méretű, meseszép zalai domboldalra futó kertjét. Magyarország legszebb konyhakertje Örökös díjas, azaz már háromszor kapott az országos zsűri döntése alapján országos díjat.
A helyi koordinátorok kertjeit, így Karoláét is független zsűri szemlézi. Kovács Szilviával ámulva hallgatjuk a megannyi apró praktikát, minden mozdulata sokéves kertészeti tapasztalatról árulkodik.
– Az aprónép bevonásához bizony kell egy kis „fondorlat”, nem jönnek ám csak úgy maguktól veteményezni, kapálni, gyomlálni, mondja Karola. – Három lányunokámat először a palántanevelési munkákba sikerült bevonnom. Miután végeznek a paradicsompalánták cserepezésével, megengedem nekik, hogy „sársütit” gyúrjanak a maradék földből.
Közben meg is mutatja tudományát a három kislány; pillanatok alatt műanyag poharakba kerülnek a paradicsom- és paprikapalánták, és már kérik is a vizet, hogy beöntözhessék őket.
A közeli fóliasátorba csal minket a finom paprika- és paradicsomillat, a gyerekek nyúlnak a metszőollóért, hogy szedhessenek az érett termésekből. Fajta szerint sorakoznak a paprikák, paradicsomok. Valamennyi hazai nemesítésű hibridfajta. A növényeket nem permetezi vegyszerekkel, csalánból és dohányból készített permetlével tartja kordában a károsítókat. Az atkák ellen Karola fahamut szór az uborkák levelére. Nagy kincs, és gondosan őrzik az üvegház végében a fürkészdarázs-fészket, és mellette az élőhelyet nyújtó fűzet.
A szabadföldön észszerűen megtervezett vegyes zöldségágyak: a hagyma a paprikával párban, a drótférgek ellen amaránt tűnik fel itt-ott a sorokban. Mögötte közel százéves gyümölcsfák, Jonathán és citromalma, az idén épp termés híján, mert lefagyott mind a hirtelen jött áprilisi kemény fagyban.
Karolának a hibridvetőmag-előállításban is gyakorlatot szerzett: két évig nevelt HRF paprikamagot a kecskeméti Zöldségkutató Intézetnek. A nagy fegyelmet és türelmet igénylő munka örökre átformálja a kertészt: még nagyobb alázattal, szeretettel nyúl a növényekhez. Nem véletlen, hogy Karola 2008-ban megnyerte a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségének kertversenyét.

Az unokákkal

Tóth Ferenc és felesége az unokákat is bevonja a kertművelésbe, amikor náluk vannak vendégségben, örömmel mennek ki szüretelni, tenni-venni. A szerves anyaggal javított talajon bakháton növekszik, agyagos talajon is jól terem a sárgarépa. A növekedés fokozására Ferenc előszeretettel használ növénykondicionáló készítményeket. A paprika fólia alatt fejlődik. Kész csoda, hogy ilyen jó állapotban vannak, mondja a gazda, hiszen a hirtelen lezúduló 70 mm-nyi eső után nyár elején napokig nem lehetett bemenni közéjük.

A gazda gondossága

Tüske Tibor és Cigány Krisztina kertje csupa báj, minden szeglet magán viseli a gazda gondoskodásának jegyeit: a téglával kirakott szegélyű fűszernövényes kert díszkertnek is beillik. A tavaszi fagy itt is nyomot hagyott, szabadkozik Krisztina, a dió még nyár közepén is magán viseli a hideg nyomait, de ők talán még jól jártak, mert a faluban sok fa nem is élte túl a megpróbáltatást. A veteményes kertben katonás rendben sorakoznak a zöldségnövények. A bab jól érzi magát és szívesen fut a hajlított csővázra. Jobbára ők művelik, de a gyerekek is be-besegítenek a munkákba.

Forrás: