0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

A brokkoli

A spárgakel, vagy ismertebb nevén brokkoli kedvelt zöldsége lett a hazai konyhának, nagyüzem mellett egyre nagyobb felületen termesztik a házikertekben is.

Táplálkozási értéke magas, vitaminokban (A- és C-vitaminok) gazdagabb, mint a karfiol, igen magas az ásványanyag-tartalma. Népszerűsége nagyban köszönhető annak, hogy jól fagyasztható és számos módon elkészíthető. Főzéskor – ellentétben a karfiollal – nincs kellemetlen szaga.
A brokkoli egyéves növény, a káposztafélékhez tartozik. Botanikailag a karfiolhoz áll a legközelebb, levelei és a fogyasztásra kerülő virágzata is erre a növényre hasonlít leginkább, annyi különbséggel, hogy míg a karfiol virágzata tömör, addig a brokkolié lazább, szétesőbb, a virágzati szárak megnyúltabbak és fejlettebbek, színük, ellentétben a karfioléval, nem fehér, hanem zöld. Ezermagtömege 3-6 gramm, a csírázóképességét, mint a többi káposztaféle, 3-4 évig tartja meg.
Környezeti igénye megegyezik a karfioléval. Sok fényt kíván, de rózsai – ellentétben a karfiollal – nem érzékenyek a napra, nem barnulnak meg, ezért nincs szükség az árnyékolásukra. A hőmérsékleti szélsőségeket is jobban elviseli. Csak kiváló szerkezetű és tápanyagokban gazdag talajokon érdemes a termesztésével próbálkozni. Vízigénye nagy, ezért termesztését csak ott javasoljuk, ahol lehetőség nyílik a rendszeres öntözésre.
A fajták csoportosíthatók: a termés (rózsa) színárnyalata alapján; a növény magassága és a lombozat nagysága szerint; a rózsa felületének szemcsézettsége alapján, valamint a tenyészidő hosszától függően. Vannak fajták, amelyek a karfiolhoz hasonlóan csak egy nagy fejet képeznek, más fajták a középső fej eltávolítása után az oldalhajtásokon folyamatosan szedhető apró terméseket is fejlesztenek.
A brokkoli tenyészideje rövidebb, mint a karfiolé, ebből adódóan jól beilleszthető elő-, fő- és utónövénynek, más zöldségfélék közé.Termeszthető kora tavasszal és ilyenkor nyáron, továbbá ültethető késő tavaszi szedésre a nyár végén.
A palántákat egyszerű módszerekkel, saját magunknak, úgynevezett szabadágyakban is megnevelhetjük. Négyzetméterenként 600-700 db palántát célszerű tervezni, ehhez 4-5 gramm magot kell elvetni. Nem szabad hagyni a palántákat elöregedni, mert ilyen esetben, a karfiolhoz hasonlóan, csak apró, kényszerérett fejeket terem a brokkoli. A szaporítási időpontoktól és a fajták igényétől függően a következő tőállományt javasoljuk: nyári termesztés 50×50 v. 50×60 cm, 3-4 db növény/m2 , őszi termesztés 50×60 v. 50×70 cm, 2,5-3 db növény/m2.
Ápolása a rendszeres kapálásból, gyomlálásból és öntözésből áll. Megfelelő talajelőkészítés esetén csak a hosszabb tenyészidejű fajtákat szoktuk 1-2 alkalommal nitrogén- és káliumtartalmú műtrágyákkal fejtrágyázni (1-2 dkg/ 2 ).
Szedésével vigyázzunk! Akkor kezdjük vágni, amikor még a bimbók zártak, maga a fej még tömör. A bimbók egy-két nap alatt kivirágoznak, ezáltal a termés sárga virágzatba borul, amitől fogyaszthatatlanná válik.
 

Forrás: